بنر سایت سازمان های مردم نهاد استان همدان

فهرست

 

اتاق های فکر سمن ها

 

جلسات

 

نظرسنجی

ارزیابی شما از رویکرد دولت یازدهم به سازمانهای مردم نهاد چگونه بوده است؟ 
 

آمار بازدیدها

بازدید امروز:22
بازدید دیروز:55
بازدید ماه جاری:209
کل بازدیدها:95068
 
 
  • به پرتال اطلاع رسانی سازمان های مردم نهاد استان همدان خوش آمدید...

  • امام صادق عليه السلام: عَلَيكَ بِالأَحداثِ فَإِنَّهُم أسرَعُ إلى كُلِّ خَيرٍ ؛ جوانان را درياب، زيرا كه آنان سريع تر به كارهاى خير روى مى آورند.
  • به پورتال اطلاع رسانی سازمانهای مردم نهاد استان همدان خوش آمدید ......
 شرح خبر

   
     

تشکیل شورای اجتماعی محلات در 72 محله همدان

 
     
  چند سال پیش شهرداری تهران اقدام به راه‌اندازی سرای محلات در مناطق مختلف این شهر کرد که هدف از آن مشارکت هرچه بیشتر شهروندان در حل مسائل و مشکلات محلات بود. کارشناسان معتقدند اجرای چنین طرحی بار سنگینی از دو شهرداری برداشته و هزینه‌های زیادی از آن کاسته است.

قرار است این طرح با عنوان «شورای اجتماعی محلات» در 72 محله شهر همدان نیز اجرا شود با این تفاوت که در فهرست نمایندگان عرصه‌های مختلف عنوان نماینده تشکل‌های غیردولتی نیز دیده می‌شود. فاطمه شیرانی نماینده تشکل‌های غیردولتی در هیأت نظارت استانداری درباره چگونگی اجرای این طرح به همشهری توضیحاتی داده است.

هدف از تشکیل شورای اجتماعی محلات چیست؟

با تشکیل شورای اجتماعی محلات در 72 محله شهر همدان، شهروندان به صورت مستقیم در حل مسائل و مشکلات محله خود شرکت خواهند کرد و به نوعی مدیریت آن محله را در دست خواهند گرفت. این شورا نهادی مردمی و غیرانتفاعی از نظر مالی است که به دنبال جلب مشارکت‌های مردمی، توسعه و ارتقای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و اداره بهینه محلات است.

مدیریت مرکزی این شوراها بر عهده چه کسانی است؟

قرار است در این 72 محله شاخص‌های سلامت، مسائل فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی و مواردی از این دست بررسی و نیازسنجی شود و بر اساس این نیازسنجی برنامه آن محله تدوین خواهد شد. نمایندگان هیأت‌های مذهبی، سلامت، بسیج، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی اعضای تشکیل‌دهنده شورای اجتماعی محلات هستند. به علاوه افراد شاخص هر محله مانند معتمدین محل و بانوان فعال نیز شناسایی و در این شورا به کار گرفته خواهند شد. برای اولین‌بار در کشور قرار است نماینده تشکل‌های غیردولتی نیز در این شورا حضور داشته باشد. این پیشنهاد از طریق شبکه سمن‌های مدیریت شهری که در پاییز سال جاری تشکیل شد به شهرداری همدان داده شده است و قرار شده نماینده تشکل‌های غیردولتی را نماینده تشکل‌های غیردولتی در هیأت نظارت استانداری معرفی کند. به این ترتیب 72 محله شهر زیر نظر مسئول ناحیه و مسئول ناحیه نیز زیر نظر شهرداری به مسائل این محلات خواهند پرداخت.

شورای اجتماعی محلات چه خواهند کرد؟

بر اساس آمار و ارقامی که وجود دارد میزان نشاط اجتماعی در شهروندان همدانی پایین است و لازم است مسئولان دولتی و اعضای تشکل‌های غیردولتی این مسأله را مدنظر داشته باشند. بنابراین یکی از وظایف مهم شورای اجتماعی محلات افزایش نشاط اجتماعی در میان شهروندان با اجرای برنامه‌های مختلف است. به علاوه ما باید به تقویت سرمایه اجتماعی توجه داشته باشیم. مهم‌ترین مولفه سرمایه اجتماعی اعتماد مردم به یکدیگر است. وقتی ساکنان یک محله با همدلی و همزبانی در کنار هم برای حل مشکلات آن محله تلاش می‌کنند و هر کس به اندازه بضاعت خود برای تحقق این مسأله هزینه می‌کند ارتقای سرمایه اجتماعی و اعتماد را شاهد خواهیم بود.

مزیت حضور نماینده تشکل‌های غیردولتی در شورای اجتماعی محلات چیست؟

نماینده تشکل‌های غیردولتی در کنار دیگر نمایندگان این شورا به تعیین اولویت‌های فرهنگی، سلامت، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، افزایش نشاط اجتماعی، ادب و هنر، خیریه و نیکوکاری و مانند این می‌پردازد و اولویت‌های آن محله را مشخص می‌کند. برای مثال شاید یک محله به انجام کارهای خیریه نیاز داشته باشد و محله‌ای دیگر نیازمند فعالیت‌های فرهنگی باشد. انجام بخشی از این فعالیت‌ها بر عهده تشکل‌های غیردولتی است که از طریق نماینده آنها به اعضای این تشکل‌ها منتقل می‌شود.

تأکید بیشتر بر چه قشری است؟

بر اساس اهداف تعیین‌شده تمام مناسبت‌های سال استخراج و برنامه‌های شورای اجتماعی محله بر اساس این مناسبت‌ها تدوین خواهد شد. نماینده سلامت و نماینده تشکل‌های غیردولتی باید توجه به سالمندان را بیشتر از هر قشری در نظر داشته باشند چراکه برآوردها نشان می‌دهد تا 20 سال آینده 17 میلیون نفر از جمعیت کشور ما سالمند خواهند بود. بنابراین از امروز باید به فکر سالمندان بود. پرداختن به مسائل سالمندان از درمان تا آموزش و سرگرمی و فعالیت‌های فرهنگی دایره این توجه را تشکیل می‌دهد. برای مثال در بازدیدهایی که ما انجام داده‌ایم در یکی از سرای محلات شهر تهران برای سالمندان و حمایت شهرداری تورهای تفریحی یک‌روزه برگزار می‌شود.

با توجه به اینکه شما مدیر دفتر پرستاری دانشگاه علوم‌پزشکی استان نیز هستید آیا برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت کادر درمانی استان در شورای اجتماعی محلات دارید؟

طبق نامه‌ای که به بیمارستان‌ها ارسال شده فهرست نام پرستارانی که علاقمند به فعالیت‌های اجتماعی هستند تدوین شده تا از ظرفیت‌های جامعه پرستاری در بخش سلامت شورای اجتماعی محلات استفاده شود.

همکاری شهرداری و اعضای شورای شهر با شما چگونه است؟

استقبال شهرداری و اعضای شورای شهر از اجرای این طرح مطلوب بوده است. طبق بررسی‌هایی که ما انجام داده‌ایم همدان اولین شهری است که نماینده تشکل‌های غیردولتی وارد شورای اجتماعی محلات می‌شود. این مسأله نشان‌دهنده تعامل مطلوب شهرداری و اعضای شورای شهر با تشکل‌های غیردولتی است.

در حال حاضر در چه مرحله‌ای از کار هستید؟

شبکه سمن‌های مدیریت شهری به همراه شهرداری و شورای شهر ستادی با عنوان «ستاد راه‌اندازی شورای اجتماعی محلات» تشکیل داده‌اند و قرار است این شوراها از سال 95 تشکیل شوند و فعالیت خود را آغاز کنند.

 
   
  چھارشنبه 22 ,اردیبھشت 1395  
امروز

دوشنبه 4 ,اردیبھشت 1396

 

رخداد

 

سخن روز

با التزام به قانوگرایی و اخلاق مداری، می توان به توسعه مدنی و اجتماعی در جامعه امیدوار شد
 

پیوندها

 
 
 

اوقات شرعی


 

صفحه نخست | گالری تصاویر | دانلود مقالات | آرشیو اخبار | ارتباط با ما | چارت سازمانی | نقشه سایت

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمانهای مردم نهاد استان همدان میباشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Designed By:Diamond Design